Å fly med hund har vi skaffet oss litt erfaring med nå. Og jeg vet at det som roet nervene mine best i forbindelse med den første flyturen vi skulle på, var å høres andre erfaringer med å fly med hund. Jeg har fått noen spørsmål fra andre som skal fly også, og fant ut at det kan være kjekt å samle noen erfaringer og tanker i en oversikt, som blir et innlegg her og da er lett å dele videre.
Jeg vil presisere at dette er mine erfaringer. Det er viktig å sjekke oppdaterte regler og innførsel av hunder til landet du reiser til når du skal gjøre det. Disse reglene skjer det justeringer på til stadighet.
Forberedelser
- BESTILLE REISE: Dette kan nok variere mellom flyselskapene, Men vår erfaring er at du må bestille din egen billett først, så kontakter du flyselskapet så raskt som mulig etterpå for å få lagt til hundene. Det er ikke sikkert at du får dem med deg på de datoene du hadde håpet å reise på, og det vil flyselskapet hjelpe deg å koordinere så det er plass til både to- og firbente på samme fly, men vær veldig forberedt på at du må være fleksibel med reisetidspunktene. Vær også klar over at noen flytyper ikke tar med hund (det er greit å sjekke det gør du bestiller egen flytur, jeg vet at det gjelder i alle fall følgende flytyper: Boeing 787-9, Boeing 787-10 (Dreamliner), Airbus A321 NEO . Flybestilibgen kan definitivt oppleves stressende, og til det har jeg å si: ja, dette høres håpløst ut, men de er der for å hjelpe, og for oss har det alltid løst seg til slutt. Men som sagt, vær forberedt på å være fleksibel i forhold til reisetider. Når du skal booke hundenes plasser, vil du få spørsmål om mål på bur og hund, så det er lurt å ha sjekket det i forkant: Hvor mye veier hunden? Hvor mye veier buret og hvor mye veier buret med hunden inni. Det er lurt å ha vekt i både kile og pounds tilgjengelig. I tillegg skal de vite størrelsen på bure.
- FLYSELSKAPETS SJEKKLISTE: Flyselskapene har sjekklister som de skal gå gjennom med deg når du sjekker inn. Jeg printer alltid ut og går gjennom punkt for punkt på begge hundene. Det gir i alle fall meg ro og trygghet når jeg forbereder reisen å vite at jeg har alt under kontroll. På denne siden finner du KLM sin sjekkliste for å reise med hund på fly
- PASS: hunden din må ha pass når du reiser fra Europa. Dette vil gjøre all reising frem og tilbake mye enklere. Pass på at alt av informasjon om hund, eier, vaksiner og aller viktigst: RABIES-vaksinen er i orden. Her er det veldig viktig å sjekke rabiesvaksinens varighet før du drar fra Norge. Sørg for at den er gyldig til du skal til Norge igjen, hvis ikke må du begynne å ordne med USDA-skjema i USA før du skal til Norge igjen, og det er både dyrt og veldig usikkert om du rekker å få det i tide til flyreisen. Det er nemlig kun europeiske veterinærer som kan fylle inn dette i passet for at det skal være godkjent, så om du tar en rabiesvaksine mens du er i USA, vil ikke passet bli godkjent oppdatert.
- FIT FOR FLIGHT: bekreftelse fra dyrlege på at hunden din vurderes som frisk nok til å fly. Denne bekreftelsen skrives etter at dyrlegen har gjennomført en enkel helsesjekk av din hund (i USA har vi erfart at de også ha avføringsprøve som skal analyseres før de bekrefter at hunden er i god nok form til å reise. Jeg har da sørget for å ta med det som trengs når jeg har luftet hundene på morgenen før vi skal til dyrlegen). Dette dokumentet trenger du for å kunne vise til flyselskapet, det handler ikke om grensekontroll.
- GRENSEVETERINÆR: Når du skal fra USA (eller andre land også, for den saks skyld) til Norge, må du varsle mattilsynets grenseveterinær om dette, sånn at de er klar for å sjekke hunden din og papirene dine når du kommer til Gardermoen (de sjekker chip, rabiesvaksinen i passet og at hunden har fått markkuren sin). Du varsler om din ankomst via mail, der du opplyser om hvilke hunder du kommer med, tidspunkt og flightnummer.
- MARKKUR: Når du skal inn i Norge fra utlandet nå, må alle hunder ha fått markkur mot revens dvergbendelorm melllom 24 og 120 timer før du ankommer Norge. Veterinæren som utfører dette, fyller inn riktig informasjon i hundens pass. Du trenger ikke ta markkur fra Norge til USA.
- CDC-skjema: Dette er noe de begynte med i USA i 2024. Og det er en veldig enkel sak for oss som kommer fra et land uten rabies. Men det må gjøres. Du finner lenke til CDC-skjema under. Dette må fylles inn og sendes inn og bli godkjent mindre enn 6 måneder før du skal dra til USA. Du får raskt svar med det innfylte skjemaet som du må printe ut og medbringe til grensekontrollen i USA., CDC-skjemaet finner du her
- BURET: Det skal være IATA-godkjent, men vær obs på at det ikke holder hos alle. Hos noen selskaper må det også være montert sammen med metallbolter, så ikke ta sjansen på å kjøpe et bur uten: kjøp med metallbolter med en gang. Sjekk også at disse er intakte neste gang du skal ut og reise. Sørg for at dyret er merket med hundens navn. Sørg for å ha to skåler for mat og drikke inne i buret til hunden. Det skal være noe å ligge på for hunden inne i buret. Både av hensyn til hundens komfort, men også fordi det vil absorbere opp eventuelle uhell. Jeg har både en tynn madrass og tepper inne i burene til hundene. Buret skal være stort nok til at hunden kan stå skikkelig oppreist og snu seg rundt. Om buret har hjul, må disse kunne tas av eller stoppes under flyreisen (jeg anbefaler derfor ikke å ha hjul på). Og la hunden bli kjent med buret før du skal ut og reise. La det stå åpent et sted hvor hunden holder seg, sleng noen matbiter inn innimellom og gjør det til et så trygt sted for hunden din som mulig før hunden skal på langtur inni der.
- KONTAKTINFORMASJON: Jeg fester alltid en bagasjelapp med navn, adresse og telefonnummer på buret, for sikkerhets skyld
- TA MED: - originalen av pass og andre reisedokumenter -kopi av alle dokumenter, jeg tar med tre av alt (den ene blekka fester jeg inne i en ziplockpose på buret med en strips, den andre gir jeg til den i skranken som skal sjekke inn og den tredje har jeg liggende i vesken som en buffer). Jeg har da kopiert alle sidene det står noe i hundens pass+forsiden, fit for flight-skjemaet, CDC-skjemaet, og flyselskapets sjekkliste). -strips er det kjekt å ha med noen av, jeg sikrer alltid døren på buret med tre strips, og fester et sett reisedokumenter på buret med strips)
Praktisk gjennomføring
- TTT: Vær på plass tre timer før flyet skal gå og få sjekket inn så raskt som mulig. Du skal først sjekke inn i vanlig skranke før du går til spesialbagasjen for å sjekke inn og levere hunden der.
- HUNDEN SKAL VÆRE UTE AV BURET VED INNSJEKK. Det kan hende de vil ha den en tur inn i buret mens buret er på vekta. Men både i vanlig innsjekkingsskranke og hos spesialbagasjen skal hunden komme utenfor buret
- UNNGÅ DOBEHOV UNDER REISEN: Pass på at hunden har spist/drukket minst mulig det siste døgnet før reisen og at det har fått luftet seg rikelig så alt som skal ut er ute. Når de er sjekket inn, kommer de seg ikke på do før de treffer deg igjen. Vi har heller ikke sovet den siste dagen før reisen, så hundene er så trøtte som mulig når de flyr, så er det enda større sjanse for at de sover og slapper av på turen.
Ulikt
- Vær obs på at enkelte raser ikke er tillat på fly
- Det er ikke lov å gi hunden beroligende middel i forkant av flyturen lenger
- Vi har observert flyplasspersonellet når de håndterer burene ute på flyplassen noen ganger nå, og det skaper ro og trygghet å se hvor fint de behandler der dyrebare lasten
- Hundene står i et rom med samme trykk og temperatur i kabinen under transporten
- AirTag: det har vi hengt på hundenes halsbånd nå, og det oppleves veldig betryggende under transfer på flyplassen å kunne følge med på bevegelsene deres (og ikke minst se at de er der flyet som skal gå videre er)
Ingen kommentarer:
Legg inn en kommentar